czwartek, 23 grudnia 2010

16mm podbija Marsa

W tym roku najnowszy numer "16mm" nie trafi pod choinkę, ale będzie czekał zaraz po Świętach na tych, którzy zamiast wymarzonego DVD z "Niezniszczalnymi" dostali znowu ręcznie dziergane skarpetki i kolekcję filmów Zanussiego. Dla zawiedzionych takim stanem rzeczy mamy jednak dwie nagrody pocieszenia.

Pierwsza z nich to zamieszczona na E-Splocie i napisana przez Anię Bielak recenzja filmu "Mary i Max", która znalazła się w ostatnim numerze "16mm". Jeśli jeszcze jej nie czytaliście, to zapraszamy serdecznie do lektury i obejrzenia filmu - w pewnym (podkreślamy: pewnym) sensie to niezła pozycja na Wigilię.

Druga z nich to skrót zapomnianego klasyka pod tytułem "Święty Mikołaj podbija Marsa", którego twórcy pewnej Wigilii pomylili opłatek z listkami LSD. Mamy nadzieję, że ten clip podbije także Wasze serca i będzie odskocznią od rytualnej projekcji "Kevina samego w domu".


Najlepszego!

wtorek, 14 grudnia 2010

Do poczytania


Nasza przyjaźń z E-splotem prze naprzód. Na portalu zagościły ostatnio dwa teksty z 17. numeru 16mm, a w kolejce stoją następne.

Zapraszamy do lektury - zwłaszcza tych, którzy nie mieli szansy zgarnąć z miasta naszej papierowej wersji.


"Istnieje wiele powodów, dla których lubię Harmony’ego Korine’a, ale jeden z nich ma podłoże czysto osobiste: nie licząc Oliviera Assayasa, jest on jedynym znanym mi reżyserem, jakiemu zdarzyło się wykorzystać w swoim filmie hołubioną przeze mnie muzykę black metalową. Nie wspominam o tym bez powodu. Jego twórczość zdaje się realizować na taśmie celuloidowej postulaty tego gatunku, stawiając na estetykę lo-fi i podążając w stronę coraz większego prymitywizmu. Korine – tak jak kluczowy dla nurtu zespół Darkthrone – wciąż zaciera granicę między twórczością artystyczną i zwykłą błazenadą." (Piotr Mirski, Śmietnikowy blues)


"Dwa lata temu, w październiku 2008 roku, znany aktor portorykańskiego pochodzenia, Joaquin Phoenix, ogłosił koniec swojej kariery aktorskiej oraz początek nowej – jako gwiazda rapu. Najczęściej pojawiającymi się słowami w kontekście aktora były wtedy „żart” i „zgrywa”. Jak to możliwe, by dwukrotnie nominowany do Oscara (za „Gladiatora” oraz „Spacer po linie”), nagrodzony Złotym Globem za rolę Johnny’ego Casha, grywający u Olivera Stone’a, Ridley’a Scotta czy Gusa van Santa, Phoenix dobrowolnie zrezygnował ze swego niewątpliwego talentu na rzecz przemysłu hip-hopowego?" (Ewa Drygalska, Powrót syna marnotrawnego)

sobota, 11 grudnia 2010

Rozmowy z Balbiną Bruszewską

W czwartek, 16 grudnia o godz. 20:00 w CINEMA ŻACZEK odbędzie się spotkanie z Balbiną Bruszewską - reżyserką i scenarzystką związaną ze Studiem Se-Ma-For w Łodzi, laureatką licznych nagród, w tym Dyplomu Honorowego 17. MFF Etiuda&Anima, Złotej Kreski XV Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA oraz Grand Prix Festiwalu YACH FILM. Obecnie realizuje projekt Serce w murze, który jest największym przedsięwzięciem w historii polskiej animacji filmowej.
W programie spotkania pokaz filmów oraz wideoklipów Balbiny Bruszewskiej i dyskusja z udziałem reżyserki. Po spotkaniu impreza prowadzona przez duet dj-ski: Księżniczkę Balbinę Bruszewską i Lady Kasię Katee Bartczak.

Organizatorami imprezy są: Tamara Jaworowska, Fundacja „Bratniak” oraz klub studencki ŻACZEK, Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Kultury UJ. Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima.

16 grudnia 2010, godz. 20:00
Klub ŻACZEK, ul. 3 maja 5 Kraków
Wstęp: 2 zł

16mm zaprasza w imieniu Organizatorów! Poleca też uwadze WYWIAD Z BALBINĄ BRUSZEWSKĄ, który ukaże się w nowym numerze naszego pisma.


piątek, 3 grudnia 2010

Kinematograf Filozoficzny!

Już za tydzień (9-12 grudnia) odbędzie się w Krakowie V Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego "Kinematograf Filozoficzny". Tegoroczną edycję zorganizowano wokół hasła "Wschód" - Festiwal przybliży wybrane kinematografie wschodnie i postara się ukazać bogactwo wątków filozofii Wschodu w obrębie kina światowego.

"Wokół filozofii Wschodu narosło wiele nieporozumień, stereotypów, z którymi chcemy podjąć dyskusję z udziałem wybitnych ludzi nauki i filmu, dla których sztuka filmowa może być nośnikiem wartościowego przekazu pozwalającego na lepsze zrozumienie wielokulturowego oblicza świata.
Zaproszeni goście Festiwalu łączą dwie tradycje kulturowe, filozoficzne i artystyczne Wschodu i Zachodu. Tegoroczna edycja Festiwalu idealnie koresponduje z tym, co w ich autorskiej sztuce filmowej jest inspiracją i propozycją rozumienia wielokulturowego oblicza świata." (materiały organizatora)

Gościem Specjalnym Festiwalu będzie Ulrike Ottinger - niemiecka reżyserka, dokumentalistka, fotograf, jedna z najoryginalniejszych niemieckich niezależnych autorek. Festiwal zainauguruje projekcja jej najnowszego filmu "Koreański kufer ślubny" (2009).


PROGRAM:

9 grudnia 2010, czwartek
godz. 15.00
MUZEM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA, ul. Konopnickiej 26
„Śmierć jako imperatyw japońskiej kultury albo dlaczego śmierć i umieranie stają się przedmiotem estetycznej kontemplacji dla artystów z Kraju Kwitnącej Wiśni”.
Projekcja filmu Harakiri (1962,135’) reż. Masaki Kobayashi.
Spotkanie poprowadzi dr Piotr Kletowski

godz. 19.00
KINO POD BARANAMI, Rynek Główny 27
OTWARCIE FESTIWALU
Projekcja filmu Koreański kufer ślubny (2009, 82’) reż. Ulrike Ottinger *

Spotkanie z Gościem Specjalnym Festiwalu Ulrike Ottinger poprowadzą dr hab. Małgorzata Radkiewicz i Adam Wiedemann

10 grudnia 2010, piątek
WYŻSZA SZKOŁA FILOZOFICZNO-PEDAGOGICZNA „IGNATIANUM”, ul. Kopernika 26
godz. 13.00
Filmy warte poznania!
Między filozofią a filmem. O „Bajkach z Lailonii...” Leszka Kołakowskiego opowie Jan Zamojski
Projekcja filmów: Piękna twarz, O wielkim wstydzie, Garby, Jak bóg Maior utracił tron,
O największej kłótni

MUZEM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA, ul. Konopnickiej 26
godz. 17.00
Projekcja filmu Koło czasu (2003, 80’) reż. Werner Herzog
Komentarz do filmu wygłosi Ireneusz Kania

godz. 19.30
Oświecenie gwarantowane (1999, 109’) reż. Doris Dörie
Spotkanie poprowadzi dr Ewa Fiuk

11 grudnia 2010, sobota
KINO STUDYJNE AGRAFKA, ul. Krowoderska 8
godz. 13.00
Dlaczego Bodhidharma wyruszył na Wschód? (1989, 135’) reż. Yong-Kyun Bae
Spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Jakubczak **

godz. 16.00
W stronę Metafizyki. Zapowiedź Kinematografu 2011
Polska premiera AGAINST GRAVITY
Boski akt (2009, 76’) reż. Jennifer Baichwal **

KLUB BUNKRA SZTUKI
godz. 18.00
DHARMA BEAT – wieczór beatnikowski
Projekcja filmu: Fried Shoes Cooked Diamonds (1979, 55’) - spotkanie z reżyserem, Gościem Festiwalu Costanzo Allione poprowadzi dr Urszula Tes
Projekcja filmu: Pull My Daisy (1958, 30’) reż. Robert Frank, Alfred Leslie, scenariusz: Jack Kerouac
Spotkanie z Blainem Allanem wokół filmu poprowadzi dr Urszula Tes
OUTSIDERZY I SZALEŃCY – promocja książki Kino Beat Generation i spotkanie z autorką
dr Urszulą Tes poprowadzi Łukasz Wojtusik (Radio TOK FM)

12 grudnia, niedziela
MUZEM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA, ul. Konopnickiej 26
godz. 10.00
I ty możesz zostać bohaterem
Sekcja dziecięca: Kung Fu Panda (2008, 92’) reż. Mark Osborne i John Stevenson.
Spotkanie poprowadzi dr Elzbieta Wiącek

godz. 13.00
Projekcja filmu Devi (1960, 93’) reż. Satyajit Ray
Spotkanie poprowadzi dr Marzenna Jukubczak

godz. 16.00
W Laboratorium Kinematografu Wschód. Zachód udział wezmą:
Prof. Krystyna Wilkoszewska
Bogna Dziechciaruk - Maj
Dr Artur Majer
Paweł Kuczyński
Spotkanie poprowadzi dr Adam Workowski
W ramach spotkania odbędzie się premierowy pokaz filmu A Missing Self (2010, 16’) w reż.Pawła Kuczyńskiego

ZAMKNIĘCIE FESTIWALU
godz. 20.00
Koncert poetycko-muzyczny „W mgnieniu słów” z perską poezją mistyczną Dżalaloddina Rumiego, w tłumaczeniu Marka Smurzyńskiego.



Więcej informacji na stronie: http://festiwalfilmufilozoficznego.com
Polecamy, zapraszamy!